Get Adobe Flash player

 

Pracovní doba Jihlava:
po-pá: 8:00-17:00
so: zavřeno 
Prodejna:
567 579 117
Účetní oddělení:
567 579 113
Fakturace internet:
567 579 111
 
Pracovní doba Telč:
po: 13:00-17:00
út-pá: 9:00-12:00, 13:00-17:00
Prodejna:
567 213 047
 
Pracovní doba Havlíčkův Brod:
po-pá: 8:00-11:00, 12:00-17:00
Prodejna:
569 433 333
 
HOTLINE Internet:
567 579 126
(po-pá: 8:00 - 17:00)
775 742 309
(po-pá: 7:00-20:00,
so, ne: 9:00-20:00,
svátky: 9:00-20:00)

Chytré hledání

Zabezpečení počítače

Jak si nezavirovat počítač

V první řadě je třeba být obezřetný při otevírání příloh. V těchto přílohách se často skrývají viry, které jsou napsané buď v jazyce Visual Basic nebo přímo v kódu operačního systému. První druh virů (také se jim říká makroviry) nebývá příliš nebezpečný, hlavně se šíří odesíláním emailových zpráv z Vašeho emailového klienta a to pod Vaší hlavičkou. Jejich hlavním problémem je zatížení sítě (i když, existují varianty, které mohou být destrukční). Druhý druh virů je nebezpečnější v tom, že může při spuštění např. smazat harddisk nebo se hluboko umístit do operačního systému a pak třeba i několik měsíců čekat na impuls ke spuštění destrukční činnosti.

Je třeba si rozmyslet, jaké přílohy otevřít a jaké ihned smazat. První rozhodnutí již může dělat Váš antivirový program, který pokud rozezná vir v příloze emailu, může ho odstranit. Je samozřejmě nutné, aby byl aktualizovaný, protože antivir s i měsíc starou databází již v podstatě na nic není. Je dobré si dát pozor i na různé filmy, obrázky a další přílohy, které se šíří od ostatních uživatelů v dobré víře Vás pobavit, ale mohou se v nich také objevovat trojské koně (programy, které se schovají do počítače a čekají).

Nejohroženějším klientem je Microsoft Outlook (ať už varianta Express nebo plná) a je dobré, pokud se objeví nějaká nová chyba, použít záplaty, které Microsoft vydává. Mezi jednu z nejzávažnějších chyb patří spouštění příloh bez zeptání se uživatele. Je výhodné mít nastaveno větší zabezpečení, které umožňuje větší kontrolu nad přílohami a ActiveX komponentami. Tyto vlastnosti lze nastavit jak v Internet Exploreru, tak v Outlooku (pro Outlook Express to lze nastavit v menu Nastavení -> Možnosti -> Připojení). Doporučujeme poohlédnou se i po jiných alternativách - velmi oblíbeným klientem je např. Mozilla Thunderbird.

Viry se stávají chytřejšími a záludnějšími, šíří se čím dál tím rychleji. Žádný uživatel Internetu si vůči nim nemůže být jistý. Ale jejich nebezpečí se dá snížit a jejich účinky odvrátit, budete-li se držet několika následujích rad:

  • Používejte kvalitní antivirový program a pravidelně aktualizujte jeho virovou databázi.
  • Pravidelně testujte svůj PC, většina antivirových programů to umí automaticky.
  • Ke každému emailu přistupujte jako k potencionálnímu nebezpečí.
  • Emaily od neznámých odesílatelů, které obsahují jakékoli přílohy raději ihned smažte, v žádném případě neotvírejte přílohy.
  • Emaily od známých odesilatelů s přílohami, které jste si nevyžádali otevírejte až po ověření antivirovým programem.
  • Jestliže Váš antivirový software detekuje zavirovaný email, informujte o tom odesilatele. Ve většině případů ani netuší, že rozesílá viry.

Problematikou virů a antivirového zabezpečení se podrobně zabývá stránka  http://www.viry.cz, kde se můžete dozvědět spoustu dalších podrobností, informace o aktuálně šířených infekcích a způsoby jak se jim bránit.

Odkazy na nejpoužívanější antivirové programy:

Problematikou spywaru a antispywarového zabezpečení se podrobně zabývá stránka  http://www.spyware.cz, kde naleznete informace o číhajících nástrahách, obraně i případném odstraňování nákazy.

Odkazy na nejpoužívanější antispywarové programy: